Kağıt poşet nasıl yapılır?

Alışverişlerinizde kullandığımız kağıt ve kartondan imal edilen kağıt poşetler nasıl yapılır?

Firmamızın ürettiği oseft baskılı, selefonlu kağıt poşetlerin yapım aşamasını sıralı bir şekilde yapım aşamasını anlatmak gerekirse;

marka baskılı poşet
Logo baskılı kağıt poşet

1- Grafik tasarım

Kağıt poşet üzerine yapılacak ofset baskıda grafik tasarım en önemli faktörlerden birisidir. Kaliteli bir poşette dikkat çeken ilk detay grafik tasarımıdır. İlk iş olarak bilgisayar ortamında grafik tasarım yapılır.

2- Baskı

Grafik tasarımdan sonra 2.aşama baskı bölümüdür. 50 x70 cm veya 70x100 ofset baskı makinasında baskı işlemi gerçekleştirlir.

3- Selefon kaplama

İsteğe bağlı olarak basılmış olan kağıt parlak veya mat selefon ile gerek manule selefon makinasında gerekse otomatik sıcak selefon makinasında selefon kaplama yapılır.

4- Varak Yaldız veya kısmi lak 

Yine isteğe bağlı olarak istenilen renkte varak makinasında varak yaldız yapılır. Yine poşette bazı kısımlarına kısmi lak uygulaması yapılır.

5- Kesim

Daha önce grafik tasarımda ebatlandırılan ve baskı, selefon, varak gibi işlemlerden geçmiş poşetler, katlama yerlerini belirlemek için kazanlı makinasında kesim işlemine tabii tutulur. Her ebat için ayrı bıçak kalıplar mevcuttur.

6- Yapıştırma

En son olarak kesimi tamamlanan kağıt poşetler el işçiliği ile yapıştırma atölyesinde imal edilir. Kağıt poşetlerde en önemli işlem yapıştırma bölümündedir. Usta işçilik, el emeği kalite açısından 1. faktördür. Yapıştırması ve katalamaları yapılan poşetler en son olarak kordonları takılarak müşteriye sunulacak hale gelmektedir.

kurdelalı kağıt çanta
El geçmeli karton poşet


Sosyal Medyada paylaş!